ROSTLINY MADAGASKARU

Poslední dobou se pohled na zdraví člověka hodně změnil. Abychom byli zdraví, nestačí jen zdravě jíst a hýbat se.

Za mnohými civilizačními onemocněními stojí překyselení organismu. Překyselení způsobuje především nezdravá a nevyvážená strava, nedostatek pohybu a stres. Stále více si uvědomujeme, že se musíme snažit pečovat o nás jako o celek.

V mé nabídce najdete produkty, jejichž kombinace působí příznivě jak na tělo, tak na mysl i na duši.

S jakými rostlinami pracuji a jaké jsou jejich nejvýznamější účinky?

Kurkuma 

Kurkuma patří mezi rostliny, které jsou předmětem velkého počtu vědeckých výzkumů. Po tisíce let je důležitou součástí mnoha přírodních léčebných systémů. Intenzivní výzkumy účinků kurkumy v posledních 50 letech potvrdily, že za většinu účinků kurkumy odpovídá žluté barvivo kurkumin. Kurkumin prokázal v mnoha studiích antioxidační, protizánětlivé, antivirotické, antibakteriální, antifungální a protirakovinné účinky, potenciál léčit mnohé formy zhoubných nádorů, cukrovku, alergie, artritidu, revmatické a svalové bolesti, alzheimerovu chorobu, aterosklerózu a mnoho dalších chronických onemocnění.

Kurkuma je také prospěšná pro prevenci zdraví mozku. Mezi některé primární tradiční využití kurkumy patří zmírnění bolestí žaludku, působení proti zánětu, obnovu ledvin a detoxikace krve. Éterický olej z kurkumy má silný antibakteriální a protivirový efekt, díky čemuž působí proti celé řadě zánětů. Lze jej využít při onemocněních dýchacího systému, jako je chřipka, rýma či nachlazení, kdy omezuje množení škodlivých mikroorganismů a zmírňuje příznaky nemoci. Kurkuma také podporuje správnou funkci jater a udržuje je zdravá.

Kurkumový esenciální olej je užitečný i pro péči o pleť v boji proti akné.

 

Ravintsara

Ravintsara je velký stálezelený strom rostoucí do výšky 20 - 30 metrů a jeho české pojmenování je kafrovník lékařský. Olej z ravintsary má kořeněnou a hřejivou vůni, která je jemnější než podobný eukalyptový olej. Lidé z Madagaskaru si jej velice cení. Pomáhá pročistit tzv. mozkovou mlhu a posiluje motivaci. Podporuje rozjasnění pokožky a její vzhled. Přináší okamžité osvěžení pro vaše tělo i mysl. Esenciální olej z ravintsary je účinným bojovníkem proti širokému spektru infekcí.

Specifický účinek oleje z ravintsary působí zejména proti virovým onemocněním, efekt má pak především v případě neurotropních virů. Podpůrný účinek ravintsary se tedy uplatňuje například při oparech, pásovém oparu či neštovicích. Éterický olej z ravintsary je vhodný pro použití v souvislosti s infekcemi dýchacího traktu, chřipce a nachlazení. Ravintsara má celkově příznivý vliv na imunitní systém, dlouhodobě zvyšuje obranyschopnost organismu a chrání proti mikrobům. Zároveň působí také na duševní zdraví, kdy posiluje pozitivní vnímání a balancuje celkovou psychickou rovnováhu.

 

Saro

Doslovný překlad malgašského slova «mandravasarotra» je rostlina, která odstraňuje všechny problémy a dokáže vyléčit všechny neduhy.

Éterický olej z této rostliny je vynikající na respirační onemocnění a je vysoce ceněn zejména v zimním období. Vůně je povznášející, ovocná, citrusová s mírně jemnými podtexty květin. Olej stimuluje činnost imunitního systému, pomáhá při nachlazení, kašli, odstraňuje hlen z dýchacích cest. Jeho další účinky jsou antimykotické, pomáhá odstraňovat plísně a brání jejich růstu, zmírňuje záněty, působí protivirově, baktericidně, proti parazitům a protiinfekčně. Olej buduje důvěru a sílu, povznáší ducha, odstraňuje pocity strachu a obav.

V kosmetice se přidává do mastí a krému k ošetření bolavých svalů, urychluje vstřebávání modřin.

 

Geranium rosat bourbon

Svěží květové aroma s jemnými tóny růže, to je geránie.

Olej z geránie má protizánětlivé a protikřečové účinky, výborně ošetřuje suchou a zánětlivou pokožku, je účinný proti svědění, podráždění, lupénku a ekzémy, ulevuje při hemoroidech, nadměrném menstruačním krvácení, klimakterických potížích a neplodnosti, uvolňuje chronickou úzkost, frustraci a podráždění, posiluje při nervovém vyčerpání v důsledku stresu a přepracovanosti.

Léčí bolesti v krku (inhalace, zábaly). Velmi výrazné účinky má geránie na nervový systém (deprese, nervové napětí). Stimuluje kůru nadledvinek, a proto se může použít k vyrovnání nedostatečné funkce androgenů či estrogenů, např. při menopauze, nebo premenstruačním syndromu.

Působí mírně diureticky (léčba kamenů v močových cestách), proti průjmu, pomáhá při tuberkulóze, vnějším i vnitřním krvácení, při neuralgii a suchých ekzémech. Užívá se jako repelent (proti vším a roupům). Má harmonizující účinky a vyrovnává emocionální extrémy. Podporuje normální funkci dýchacího systému. A také podněcuje spontánnost a zdravou touhu po radosti a potěšení, zvyšuje schopnost důvěrné komunikace. Podporuje tvůrčí energii a intuici a má afrodiziakální účinky.

Esenciální olej Geránie je olej vysoké hodnoty, často používán jako náhrada růžového oleje. I proto bývá vyhledávanou složkou nejrůznějších kosmetických přípravků.

 

Katrafay

Olej z kůry stromu rostoucího na Madagaskaru má důležité místo v místním tradičním léčitelství. Vůně je dřevitá, sladká a práškovitě suchá.

Esenciální olej Katrafay ulevuje od revmatických a svalových bolestí, je vhodný pro použití v masážních prostředcích. Proti bolestem zad, svalů a kloubů, únavě a bolest v křížové oblasti. Zklidňuje a zbavuje bolesti hlavy.

 

 

Baobab

Pro jeho výjimečné schopnosti přežití se baobabu přezdívá strom života. Stromy baobabu se také dožívají velmi dlouhého věku a baobab je jedním ze symbolů Afriky. Semena baobabu vypadají trošku jako kokosové ořechy. Jsou velké a obalené slupkou, vyrábí se z nich nápoje, používají se jako zelenina, vyrábí se z nich mýdlo a z vláken slupky se tkají textilie a koše. Plody jsou velmi zdravé ke konzumaci, svým výživovým obsahem se řadí mezi superpotraviny. Obsahují velký podíl antioxidantů, vlákniny a vitaminů. Především obsah antioxidantů je opravdu jedinečný. Jejich koncentrace je několikrát vyšší než u vitaminu C z pomerančů nebo u acai berry. Díky tomu je baobabový olej velmi vhodný pro péči o pokožku, antioxidanty chrání před stárnutím a vznikem vrásek, zatímco další účinné složení oleje stimuluje produkci kolagenu.

Zklidňuje podrážděnou pokožku a regeneruje ji. Je tak velmi vhodný pro suchou kůži postiženou ekzémem nebo lupénkou. Obsahuje přes 60 % mastných kyselin, především palmitové a linolové, které pokožku promašťují a vyživují. Blahodárně působí nejen na problematickou pleť, ale i na popáleniny a jiná poškození kůže. Je velmi univerzální a je možné ho bez problému použít i na problematickou pokožku trpící na akné. Olej má na ni uklidňující účinky, posiluje ji proti vnějšímu prostředí a poškození. Navíc blahodárně působí na jizvy po akné a pomáhá vyhlazovat a regenerovat poškození pleti.

Dále je vhodný jako pečující olej především pro suché a poškozené vlasy, chrání je před teplem, sluncem a suchým prostředím, zabraňuje dehydrataci a dalšímu vysychání vlasů kvůli nepříznivému venkovnímu prostředí. Chrání vlasy při tepelných úpravách. Baobabový olej navrací vlasům hebkost, jemnost a lesk.

Díky svým výrazně regeneračním vlastnostem vhodný jako pečující olej o strie a namáhanou pokožku. Pomáhá předcházet vzniku a také zjemňuje vzhled již vzniklých strií.

 

Moringa

Moringový olej, jemně lisovaný ze semen rostliny Moringa oleifera z Madagaskaru. Už tisíce let se používá tento olej jako osvědčený prostředek proti vráskám. Dokonale odstraňuje mimické vrásky, vypíná a hydratuje i problematické partie na krku a dekoltu. Pokožce dodává zářivý a vitální vzhled.

Kromě dokonalé hydratace má tento multivitamínový olej také antibakteriální a protiplísňové účinky, používá se při poruchách pigmentace kůže, či akné. Olej je vhodný na kožní problémy po celém těle a na masáž těla.

Moringový olej je také výborným pomocníkem v péči o pokožku hlavy a vlasy.  Pokud vás trápí lupy či svědivá pokožka hlavy, doporučujeme zábal z tohoto oleje. Vlasy budou krásně lesklé a pevné. 

Náš olej je BIO a ve vynikající kvalitě, takže ho můžete používat i u miminek nebo k vnitřnímu užití. Ideální i na odřeniny. Tento multi-vitamínový olej je vhodný pro kožní problémy po celém těle a je vynikající také pro masáž celého těla.

Olej z Moringy je plný antioxidantů. Moringový olej se na Madagaskaru odjakživa používá i jako doplněk stravy. Působí na zvýšení imunity a posílení obranyschopnosti organismu, výživu pro oči a mozek, výrazné zvyšování energie, vyrovnávání hladiny cukru v krvi, podporování funkci jater a ledvin, upravování vysokého krevnho tlaku, ochranu srdce a prevenci proti mrtvici, zlepšení elasticity cév.

Jak poznat pravý moringový olej? Kvalitních moringových olejů na trhu není mnoho. Základním určujícím faktorem kvalitního moringového oleje je vysoký obsah kyseliny behenové 5–6 %, díky které moringový olej tuhne. Někdy se mu proto říká behenový olej. Jednoduchý pokus může být, když jej na chvíli vložíte do ledničky: kvalitní olej za nějakou dobu ztuhne, to je právě důkazem obsahu kyseliny behenové.
 

Skořice

Skořice je silný antioxidant. Už samotná její vůně zvyšuje mozkovou aktivitu člověka. Výzkumy prokázaly, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně se zlepšuje paměť a pozornost při práci.

Působí jako prevence proti Alzheimerově chorobě, případně zpomaluje průběh onemocnění. Skořicová kůra se řadí mezi přírodní antibiotika.

Skořice snižuje hladinu cukru v krvi, je bohatá na vápník, vlákninu a různé druhy minerálů. Na strie a zpevnění kůže neexistuje snad nic spolehlivějšího, než je olej se skořicí.

Je prokázáno, že skořice umí regenerovat tkáně, zlepšovat celkový metabolismus buněk a urychlovat látkovou výměnu.